Lamelo

Šarlota Bednárková

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Lamelo je židle, která umožňuje uživateli aktivní sezení ve třech polohách- střední pro vzpřímené sezení, přední pro práci a zadní pro odpočinek.


Pracovní stůl PULLEY°UP

Anna Benešová

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Pracovní stůl Pulley°up s nastavitelnou výškou pracovní plochy je určen především pro všechny typy uměleckých profesí - pro výtvarníka, designéra, grafika, ilustrátora a další. Tedy pro všechny, kteří ocení jeho mohutnou, tuhou konstrukci, praktickou pracovní desku se zachováním designové čistoty a hravosti a hlavně možnost variability práce v sedě a ve stoje. Jako inspirace byla využita myšlenka na tradiční řemeslo ve spojení s industriálním stylem.


Wolf Dynamic Chair

Bc. Jakub Cvitkovič

Studijní obor: Dizajn Nábytku a interiéru

Název vysoké školy: Technická univerzita vo Zvolene

Cieľom práce "Wolf dynamic chair" bolo navrhnúť zaujímavé a netradičné sedenie v podobe vysokého sedenia. Taktiež pri návrhu zohľadniť nové možnosti opracovania materiálov a ich použitia v praxi. Výsledné sedenie je v podobe aktívneho sedenia, originálneho a netradičného tvaru. Na segmente je možné sedieť v interiéri, ale aj si ho ľubovoľne presúvať so sebou, keďže nie je ťažký a je tvorený len sedacou a podstavnou časťou. Počas nepoužívania stoličky ju je možné zavesiť na stenu na kolík.  Výsledné sedenie je určené pre mladých, ale aj starších ľudí, ktorí chcú skúsiť niečo nové a netradičné.


Albero

Klára Fajkusová

Studijní obor: Procesy tvorby nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Albero je ocelový cyklostojan, který využívá dřevo jako styčný materiál s rámem kola. Nehrozí tak poškození kola. Stojan umožňuje bezpečné uzamčení opřeného kola a v městském prostoru funguje současně jako socha.


Barová židle CONCAVE

Kristýna Frödová

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Barová židle je navrhnuta v duchu jednoduchosti a kombinací dvou různých materiá-lů, které mají odlišné fyzikální i mechanické vlastnosti. Díky nim je židle dostatečně stabilní i tuhá. Světlé dřevo s ohýbanou konstrukcí působí měkce a elegantně.


Stolička Tensegrit

Šimon Galanský

Studijní obor: Dizajn

Název vysoké školy: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Vyrobil som atypickú stoličku, ktorá využíva princíp Tensegritu - štrukturálny princíp kde tvar a štruktúra tvorí uzavrenú sieť napätia (sieť lán) a tlaku (pevné tyče) tak, že tyče sa medzi sebou vôbec nedotýkajú. Tento princíp je využívaný najmä v architektúre.


Návrh a konštrukčné riešenie stoličky spájanej nastaviteľným mechanickým prvkom

Eduard Herber

Studijní obor: Drevárstvo

Název vysoké školy: Technická univerzita vo Zvolene

Súčasťou práce je návrh a prevedenie konštrukčného riešenia vybraného typu sedacieho nábytku – stoličky. Inšpiráciou bola stolička známa ako ZIG ZAG. Jednotlivé komponenty stoličky sú zhotovené z dreva, konkrétne z tenkých drevených listov – dýh. Konštrukcia stoličky je postavená na atypickom spôsobe spájania konštrukčných spojov. Tvarový a konštrukčný návrh stoličky bol zrealizovaný do podoby funkčného prototypu.


Enable Table (group of students)

Ivana Hideg

Studijní obor: Wooden products design

Název vysoké školy: University of Zagreb, Croatia

Enable Table is a group of enthusiastic students from Faculty of Forestry, department of wooden technology who want to present their view of the technology knowledge with other materials creating new innovative solutions and visual identity of the product.


Eigen

Eider Iturralde

Studijní obor: Industrial Design and Product Development Engineering

Název vysoké školy: Mondragon University, Spain

Eigen is the redesign of Braun Silk Epil 1. This epilator became obsolete in the market so the main objective of this project has been to revive it giving a distinctive touch but mantaining the main characteristics of Braun. It has been designed for those who see beyond a functional product. In fact, it is for those who love design and love having personalised products. Eigen is a new way of waxing, the new way of being.


Stool - stolička/odkládací stolek

Nikola Kočí

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Jedná se o kovovou stoličku s odnímatelným sedákem, po sejmutí se dá využít i jako odkládací prvek.


CANDY - dětský rozkládací stolek

Michaela Kubátová

Studijní obor: Tvorba nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Dětský stolek CANDY je konstruován tak, aby byl sám o sobě nábytkovým spojem, tedy jednoduše není zde použit lepený ani jiný spoj, krom konstrukce samotné. Stolová deska a nohy stolku jsou navrhnuty pro výrobu CNC technologií, tudíž je možno dokonale a přesně vypracovat složitou křivku, díky které je stolek CANDY jedinečný. Materiálem stolku je lakovaná MDF.


Gaily - Dizajn produktu - osobný priestor, Detský pracovný priestor

Veronika Kupcová

Studijní obor: Dizajn

Název vysoké školy: Technická univerzita v Košiciach

Pri tvorbe, som vychádzala z problematiky vývoja detí v predškolskom veku a pozornosť som sústredila na riešenie pracovného priestoru. Výsledkom je multifunkčný stôl, ktorý je vďaka jednoduchému systému nastaviteľný a teda výškovo vyhovujúci akémukoľvek dieťaťu vo veku 3-6 rokov, čo je vekové rozhranie detí navštevujúcich materskú školu. Navrhnutím vhodného stola s kombináciou funkčne využiteľných prvkov som sa zamerala na získanie väčšieho priestoru v malých interiéroch. Ambíciou bolo vytvorenie stola, ktorý by ergonomicky vyhovoval deťom rozličného vzrastu. Pracovný stôl sa orientuje na variabilitu v rámci denného režimu detí v škôlkach a jeho prispôsobiteľnosť individuálnym potrebám jednotlivca. Stôl tiež umožňuje vytvorenie 4-člennej pracovnej skupiny detí napríklad v rovnakom pomere podľa pohlavia, v prípade tried s kombinovaným vekom možno zadať každej skupinke samostatnú prácu prislúchajúcu danej vekovej kategórii. Navrhovaný stôl sa dá tiež využiť v rôznom prostredí pre deti, či už v detských izbách, alebo v centrách voľného času.


Stůl Ori Ex

Radek Neugebauer

Milan Novotný

Studijní obor: Technologie zpracování dřeva

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Stůl Ori Ex je vyroben z kovu a skla. Filosofie a design stolu Ori Ex vychází z principu bioniky a origami. Inspirací tvaru podnože stolu byl strom Baobab (variabilita a stabilita tvaru nohy stolu) a technika origami pak byla jednotícím prvkem při využití nové výrobní technologie: CNC laserové obrábění a CNC ohýbání kovů (stříhání a ohábání papíru jako u origami techniky). Noha/podnož je vyrobena z plechu o síle 1,5mm. Ten po nařezání, ohnutí a následném skládání vytvoří originální tvar respektující ekologické principy výroby (efektivita využití materiálu a tuhost konstukce). Podnož je dokončena komaxitem, přičemž lícová plocha nohou je upravena prošívanou kůží. Pracovní deska stolu může být zhotovena z barveného bezpečnostního


Relaxační křesílko

David Pacák

Studijní obor: Design interiéru

Název vysoké školy: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

V této bakalářské práci navazuji na tradici a řemeslo z historického kontextu severských zemí a vnáším do ní současný trend a inovativní přístup v čalounění skrze popruhy. Výsledkem je odpočinkové křeslo, které se spolu s podnožkou staví do pozice příjemného a hlavně pohodlného solitéru v domácnosti. Nový přístup v pojetí čalounění na sedacím nábytku umožňuje velice subtilně a zároveň hravě vyřešit část, která bývá jednou z nejdůležitějších.


Křeslo Hey

Veronika Pechmanová

Studijní obor: Design interiéru

Název vysoké školy: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Křeslo tvoří tři základní prvky - konstrukce z ohýbané trubky, čalounění a dřevěné područky. V návrhu je kladen důraz na výrazovou jednotu a jednoduchost. I když jde o nábytek s rozkládacím prvkem, křeslo působí lehce a vzdušně. Čalouněná část křesla je složena ze čtyř dílů a pohodlně se rozloží do jedné plochy na ležení. Zářezy v matraci dodávají křeslu osobitý styl a zároveň slouží jako aretace v konstrukci, čímž vtipně zabraňují jejímu posunu. Volba názvu Hey odkazuje k jednoduchosti, momentu překvapení a rozhovoru mezi přáteli. Křeslo vzniklo ve spolupráci s firmou Polstrin.


Návrh nábytkového solitéru, inspirovaného industriální architekturou

Elizaveta Seda

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Koncept solitéru spočívá v zdůraznění krásy industriální architektury a připomínce zaniklých objektů. Jídelní stůl je jako solitér centrem rodinného dění a je prvkem spojování osob, které jsou součástí stolování. Úkolem bylo také vytvořit funkční a minimalistický design s použitím kovu a dřeva. Solitér v sobě snoubí prvky industriálního designu kovových nohou ve tvaru profilu I s robustní dřevěnou, okartáčovanou deskou.


Jídelní stůl z masivního dřeva

Iveta Svojšová

Studijní obor: Tvorba a výroba nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Jídelní stůl je vyroben ze dvou druhů dřev, a to javoru a jasanu, v kombinace s kovanými prvky. Toto propojení symbolizuje spojení dvou lidí. Povrch celého stolu byl upraven metodou drásání a jako povrchová úprava byl použit olejovoskový nátěr. Stůl vznikl s respektem k přírodě, řemeslu a osobnímu přístupu k celé realizaci.


Produktová řada SAFARI

Sarah Szökeová

Miroslav Kozák

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

V mé diplomové práci se zabývám návrhem doprovodných produktů do produktové řady SAFARI. Tato řada se zabývá nábytkem pro děti. Je zde hrací domeček, věšák, tabule, hračka, světlo a sedátko. Ráda bych do této soutěže přihlásila dva výrobky z výše uvedených, a to je věšák a tabule. Na plakátu bude i zbytek produktů.


Linear

Romana Vacková

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Stolní svítidlo bylo vytvořeno v rámci bakalářské práce. Svítidlo je tvořeno z dřevěných bukových profilů. Světelný zdroj tvoří LED pásek umístěný v hliníkové liště. Stmívač, který je umístěn u světelného zdroje, umožňuje pouhým dotykem prstu rozsvítit svítidlo a delším dotykem prstu si uživatel může regulovat intenzitu osvětlení. Díky této technologii je stolní svítidlo vhodné pro každého uživatele. Kabel vedoucí od světelného zdroje byl využit jako funkční prvek. Pohybem prostřední části lampy směrem dopředu či dozadu nám správně napnutý kabel mezi vrchní a spodní částí změní úhel světelného toku.


Křeslo MAGKASAM

Petr Voith

Studijní obor: Dřevařství

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Skládací křeslo Magkasam je vyrobeno z překližkových dílců, vzájemně spojených bez použití kovových nebo lepených spojů. Křeslo je jednoduché konstrukce, snadno sestavitelné a zabírá minimální prostor po rozložení. Mimo to představuje Magkasam využití mechanických vlastností překližky k vytvoření křesla s pružícími prvky (sedák), které vzájemně spolupůsobí a vytváří tak příjemné posezení pro odpočinek.


Hub

Blanka Votavová

Studijní obor: Produktový dizajn

Název vysoké školy: Slovenská technická univerzita v Bratislave

Kaviarenský set hub vznikol ako reakcia na novovznikajúce potreby a túžby moderného návštevníka kaviarní. Pri navrhovaní setu som sa zaoberala dlhotrvajúcim problémom nedostatku odkladacieho priestoru v kaviarenských interiéroch a zároveň sa zamerala na stále aktuálnejšiu tému prepojenia nábytku s technológiami.


Famfáro

Michal Zahradník

Studijní obor: Design nábytku

Název vysoké školy: Mendelova univerzita v Brně

Autíčko s názvem Famfáro je ručně tvořený funkční prototyp šlapací káry, která je inspirovaná historickými vozidly z let 1. pol. 20. století. Famfáro je zkonstruováno jakožto celodřevěná karoserie položená na již zkonstruovaný ocelový podvozek.